Články v časopisoch
PREDÁTORSKÉ ČASOPISY A VYDAVATEĽSTVÁ
Označenie predátorské časopisy (predátorskí vydavatelia) je relatívne nový pojem označujúci vedecké časopisy (vydavateľov), ktoré zavádzajú autorov a publikujú ich vedecké články výlučne s cieľom finančného zisku. Upozorňujeme Vás na stále sa rozširujúci a rozmáhajúci fenomén v publikačnej činnosti. Ide o tzv. predátorské časopisy a vydavateľstvá. Predátorské časopisy a vydavateľstvá vznikajú primárne s cieľom vyberať autorské poplatky za publikovanie a generovať zisk.
Znaky predátorov:
- Sú to spravidla online časopisy, ktoré sa „tvária“ ako kvalitné časopisy s otvoreným prístupom.
- Autorovi je sľúbený extrémne (a nereálne!) rýchly proces recenzného konania, akceptovania následného publikovania článku. Konanie je charakteristické vysokou mierou akceptovanosti článkov, bez podstatných pripomienok.
- Nerobia výber článkov, jediným kritériom pre zaradenie článku do časopisu je zaplatenie poplatku.
- Autor je často kontaktovaný emailom redakciou je mu ponúknutá možnosť publikovať, aj keď s daným časopisom nikdy predtým nedošiel do styku.
- Za uverejnenie článku sa takmer vždy platí.
- Napodobňujú sa názvy serióznych vedeckých časopisov vydavateľstiev, aby na nich parazitovali a autora uviedli do omylu (napr. prehodia poradie slov v názve, alebo rozšíria názov, a pozor! V angličtine niekedy stačí ak pridajú určitý člen!).
- Uvádzajúsebe neúplné a zavádzajúce informácie. Napr. uvádzajú svoj vlastný Impact Factor, ktorý nemá s oficiálnym IF v JCR (WoS)nič spoločné (napr. Global Impact Factor, Universal Impact Factor) ; častokrát zatajujú skutočné miesto pôsobenia (Pakistan, India, etc.); môžu klamať ohľadom indexovania v scientometrických databázach (napr. tvrdia, že ich indexuje Scopus, WoS, pričom opak je pravdou).
- Častokrát sa takéto časopisy nešpecializujú len na danú problematiku, ale majú interdisciplinárny charakter, široký obsahový záber.
- Časopis je vydávaný len krátko, má nízky ročník (1-10) .
- Časopis/vydavateľstvo je na neoficiálnom zozname „predátorov“ profesora Jeffreyho Bealla z Coloradskej univerzity, ktorý sa problematikou dlhšie zaoberá.
Ako si overím kvalitu časopisu:
- Pred publikovaním v akomkoľvek neznámom vedeckom časopise sa v žiadnom prípade nespoliehať len na informácie na jeho webovej stránke.
- Overiť si jeho indexovanie vo významných databázach (WoS, Scopus)
- Overiť si jeho IF v databáze Journal Citation Reports (WoS).
- Overiť si, či časopis alebo jeho vydavateľ, nie je uvedený v nasledujúcich zoznamoch:
Beallov zoznam predátorských vydavateľov: https://scholarlyoa.com/publishers/
Beallov zoznam predátorských časopisov (tzv. samostatných, ktoré nevydáva spoločný vydavateľ): https://scholarlyoa.com/individual-journals/
Beallov zoznam časopisov s vyslovene „ukradnutou“ identitou:https://scholarlyoa.com/other-pages/hijacked-journals/
Pokiaľ narazíte na rôzne nové scientometrické ukazovatele, overte si Beallov zoznam s klamlivou/účelovou scientometriou: https://scholarlyoa.com/other-pages/misleading-metrics/
Pokiaľ vykazuje časopis/vydavateľstvo, v ktorom chcete publikovať niektoré z týchto znakov, zvážte ďalší postup.
Rada na záver:
Starostlivo si overte identitu časopisu/vydavateľstva kam sa chystáte publikovať.
V prípade pochybností kontaktujte Akademickú knižnicu (evidencia publikačnej činnosti a ohlasov), alebo priamo vedúcu odboru.